Inteligentna pompa ciepła – jakie są główne smart funkcje nowoczesnych pomp?

Inteligentne technologie coraz śmielej wkraczają w naszą rzeczywistość. Docieraj tam, gdzie nawet tego byśmy sie nie spodziewali. Oczekiwania współczesnych ludzi co do możliwości sprzętów i urządzeń stawiają przed technologami nowe wyzwania. Tak inteligentne technologie wkroczyły w świat systemów ogrzewania.

Do niedawna, a nawet gdzieniegdzie jeszcze ciągle, używane tradycyjne piece kaflowe, kuchni, kozy, wyparte zostały przez piece z podajnikami i kotły gazowe, a te coraz częściej zamieniane są na pompy ciepła. Te ostatnie również przeszły rewolucyjną metamorfozę- stając się prawdziwymi inteligentnymi pompami ciepła.

Smart Home

Jest chyba najbardziej rozpowszechniona i najstarszą inteligentną funkcją pomp ciepła. Dzięki zastosowaniu czujników temperatury rozmieszczonych w różnych pomieszczeniach w domu oraz na podstawie wprowadzonych przez użytkownika preferencji, system sterowania pompą ciepła jest w stanie ustalić odpowiedni harmonogram temperaturowy oraz odpowiednio włączać się lub wyłączać celem zachowania optymalnego poziomu ogrzania lub ochładzania poszczególnych pomieszczeń.

Kontrola z dowolnego miejsca

Inteligentne sterowniki pomp ciepła, oprócz możliwość zmiany ustawień w panelu głównym, posiadają również swoje odpowiedniki w postaci aplikacji dostępnych na smartfony. Przy ich pomocy, jeśli pompa ciepła podłączona jest do sieci- możliwe jest dostosowywanie przykładowo temperatury, jaka ma panować w całym domu lub pomieszczeniu na daną chwilę, jaka temperatura ma być na czas naszego powrotu.

Smart serwis

Połączenie pompy ciepła z siecią jest nie tylko niezwykle pomocne dla użytkownika, ale również daje możliwość zdalnego wykonywania usług przez serwisantów. Nowoczesne pompy ciepła niezwykle rzadko ulegają uszkodzeniom typowo mechanicznym- dużo częściej awarie dotyczą oprogramowania.

Zarówno jednak jedne, jak i drugie mogą zostać szybko zdiagnozowane zdalnie- co oszczędza zarówno czas, jaki i minimalizuje koszty. Nieprawidłowości w zakresie oprogramowania ponadto mogą zostać niemal natychmiastowo usunięte.

Inteligentne zarządzanie energią odnawialną

Coraz częstsze stosowanie paneli fotowoltaicznych jako uzupełniające źródło energii elektrycznej stworzyło nową smart funkcje pomp ciepła- inteligentne zarządzanie skumulowana energią z fotowoltaiki.

Inteligentna sieć energetyczna

Nowoczesne pompy ciepła, choć teraz stanowią źródła ogrzewania i buforowania energii dla poszczególnych obiektów, już teraz doposażane są w specjalne systemy, które w niedalekiej przyszłości będą w stanie stworzyć inteligentna sieć ciepłowniczo- energetyczną.